Klimakterium a hormonální substituce

Nejčastější otázky pacientek:

1) Proč se doporučuje užívání hormonů v období přechodu?

Období přechodu je u velké části žen provázeno různými nepříjemnými projevy. Nejčastěji si ženy stěžují na návaly horka a pocení, změny nálady ( deprese nebo naopak podrážděnost ), pocit únavy a neschopnosti zvládat běžné činnosti, bolesti hlavy, nepříjemné pocity při pohlavním styku a snížení sexuální apetence, často se opakující problémy s močením, změny na kůži a další. Po přechodu navíc stoupá výskyt kardiovaskulárních chorob, zvýšené lomivosti kostí ( osteoporóza ) a dalších závažných onemocnění.
Tyto změny jsou způsobeny snížením produkce hormonů ve vaječnících. Organismus reaguje na pokles hladin pohlavních hormonů vzestupem produkce řídících hormonů vznikajících v mozku. Vaječníky však již nedokážou na tyto řídící hormony odpovědět. Rychlost změn hladin řídících hormonů není u všech žen stejná, a proto mohou být přechodové obtíže u různých žen různě intenzivní. U žen s rychlejšími hormonálními změnami bývají obtíže velmi nepříjemné a obtěžující. Hormonální substituční terapie ( HRT ) doplní chybějící pohlavní hormony a zpětnou vazbou tak tlumí nadměrnou produkci řídících hormonů v mozku.
Kromě úlevy od těchto nepříjemných projevů je hlavním důvodem k předepsání HRT prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jejichž výskyt u žen po menopauze prudce stoupá. Dále je užívání HRT prevencí vzniku osteoporózy, která zejména ve vyšším věku může mít až smrtelné následky. V poslední době je také zmiňován i ochranný efekt HRT proti vzniku karcinomu tlustého střeva a Alzheimerovy demence ( snížení výskytu zhruba na polovinu ).

 

2) Jak dlouho je třeba HRT užívat?

První známky úlevy od potíží jsou pozorovány již za několik dní a časem bývají klimakterické obtíže odstraněny zcela. Po vysazení léčby se ovšem znovu objeví. Navíc chceme-li dosáhnout i ochrany před osteoporózou a ostatními jmenovanými chorobami, je třeba HRT užívat nejméně 5 let.

 

 

3) Mohu užívat HRT, i když mám cukrovku a vysoký krevní tlak?

Dříve byly tyto choroby považovány za kontraindikaci užívání hormonální substituční léčby. Postupem času však výzkum prokázal, že užívání HRT u těchto nemocných je naopak žádoucí a přispívá k jejích léčbě. Je však dobré, aby při zahájení užívání HRT byly cukrovka a hypertenze kompenzovány ( tj. nezahajovat HRT dříve, než se krevní tlak a glykemie srovnají na přiměřené hodnoty bez větších výkyvů). Je třeba spolupracovat s lékařem internistou.

 

4) Bojím se užívat HRT, abych nepřibrala na váze.

Nebylo prokázáno, že by samotná HRT byla příčinou vzestupu tělesné hmotnosti. Hmotnost v přechodovém věku stoupá i bez užívání HRT, protože se zpomaluje bazální metabolismus a také se mění způsob života (méně pohybu). HRT je jen náhrada chybějících hormonů, které si dosud tělo vytvářelo samo.